Nacionaliniame M. K. Čiurlionio dailės muziejuje, lapkričio 6 d. įvyko prof. habil. dr. Audriaus Beinoriaus paskaita, kurioje buvo nagrinėjamos Teosofų draugijos idėjos ir jų įtaka XIX a. pabaigoje – XX a. pradžioje.
Teosofijos sąjūdis prasidėjo 1875 m., kai Helena Blavatsky Niujorke įkūrė Teosofų draugiją. Pagrindinis tikslas – lyginamasis religijų tyrimas, siekiant suvokti bendrą religinių simbolių reikšmę ir sukurti universalų dvasinį judėjimą. Teosofai siekė apjungti Rytų ir Vakarų tradicijas, įtraukdami budizmą, hinduizmą ir kitas filosofijas, siekiant suvienyti mokslą, religiją ir filosofiją. Blavatsky, skelbdama ezoterinį religijų vieningumą, paveikė Vakarų ezoterizmą, skatino psichinių galių pažinimą ir „naujojo amžiaus” idėjų sklaidą.
Teosofija laikoma įtakingiausiu XIX amžiaus ezoteriniu sąjūdžiu, padėjusiu pagrindus daugeliui vėlesnių sąjūdžių. Paskaitoje buvo aptariamos Teosofų draugijos ištakos, idėjos, jų sklaida pasaulyje ir recepcija Lietuvoje.
Šis renginys buvo dalis parodos „Liudas Truikys. Menas yra auka Kosmoso lygsvarai” ciklo.


